Eski İsrail Başbakanı açıkladı: Şifa’nın altındaki tünelleri biz yaptık

İsrail ordusunun, altında tüneller bulunduğu iddiasıyla Gazze kentindeki Şifa Hastanesi’ni kuşatmasının ardından eski İsrail Başbakanı Ehud Barak’tan itiraf geldi. Barak, Şifa’nın altındaki sığınakların 40-50 yıl önce İsrail tarafından inşa edildiğini söyledi. CNN televizyonunda Christiane Amanpour’un programına konuk olan Barak, “Şifa Hastanesi’nin altında İsrailli inşaatçılar tarafından yapılan sığınakların olduğu uzun yıllardır biliniyor. Bunların Hamas tarafından karargâh olarak kullanıldığı bilinmekte ve birkaç tünelin kesişimi bu sistemin bir parçası” ifadelerini kullandı.

HAMAS’IN KARARGÂHI OLDU

Barak’ın açıklaması karşısında şaşıran sunucu Amanpour, “Tünellerin İsrailli mühendisler tarafından inşa edildiğini mi söylüyorsunuz? Yoksa yanlış mı ifade ettiniz?” diye sordu. Barak ise “Hayır, yanlış ifade etmedim. Tahminen 40-50 yıl önce hastane yerleşkesinin alanı içinde hastanenin operasyonlarına daha fazla alan açmak için bu sığınakların inşa edilmesine yardım etmiştik. Hamas, yıllar önce Gazze’yi yönettiğimiz dönemde İsrailli inşaatçılar tarafından inşa edilen sığınakları kullanıyor” diye yanıt verdi.

TÜNEL NEREYE GİDİYOR

Öte yandan İsrail ordusu, geçtiğimiz pazar gecesi Şifa Hastanesi’nin altında uzun bir tünel ortaya çıkardıklarını duyurmuştu. Tünelin videosunu paylaşan ordudan yapılan açıklamada “Askerler Şifa Hastanesi’nin kompleksinin altında 10 metre derinlikte 55 metre uzunluğunda bir terör tüneli ortaya çıkardı” denilmişti. Paylaşılan görüntülere göre tünelin sonunda üzerinde bir kişinin arka taraftan ateş etmesine imkân sağlayan delikler bulunan patlamaya dayanıklı bir kapı var ve İsrail ordusu henüz kapının arkasında ne olduğunu bilmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x